Grocery List for under $100

Posted: January 27, 2010 in Fat Loss Training, Nutrition
Tags: , , , , ,

This is where all the magic happens…that’s right… in the grocery store. I am in awe of how some people shop. You look at some of their carts and think no wonder they look the way they do. Processed breads, sweets, snacks, and etc are EXPENSIVE. Not only that but they do nothing to fill you up, and you end up throwing your money away with a $3 or $4 bag of chips and dip. With $4 I can buy about a crate full of bananas at .49 a lb. Probably not a crate full, but my point is, you can buy a lot for a small price.

That’s a lot of bananas!

Your money should buy you the most amount of food possible. I say hooey to the people that say shopping organic/healthy is TOO expensive. Yes, you pay more for certain items, but I say you cannot live the lifestyle you have been living and expect to spend the same on food! Stop drinking all that milk and dairy at every meal, it is inflammatory and many people are lactose intolerant. That means you can’t have that processed cereal every morning. I don’t care if you have “Total” and that it has 100% of all your vitamins, its crap. With milk it may have about 10 grams of  protein, filled with carbs and sugar (don’t forget the the sugar in milk), and less than 5 grams of fiber. Ill take 4 eggs on a “flat out” wrap with bean dip any day of the week over that.

Another issue is feeding the whole family. I say make bigger portions of vegetables, beans and other high fiber foods; Fiber is your best friend in this case. A big slow cooked meal of oatmeal, cinnamon and raisins is a great way to start the day for anyone, and will feed the whole family! Anything that will slow down digestion: think solid hearty foods, not thin, semi-liquid foods. You must change your eating habits and develop meals that are actually healthy for you. Increasing fiber and protein at each meal, while decreasing carbs/sugars is the general rule. I have put together a list from Wegmans that costs under a $100 and should feed a good amount of people along with 6 recipes for the week. Some items from the recipes are not on the list, I figured some things people should already have stocked in their cupboards. Pick one or two of the recipe and make it work for you!  As with anything, it takes planning and preparation. Take one day out of the week to organize a grocery list and meals for the week. Use the rest of the day to prepare those meals for the week.

Monday- Chicken & Vegetable Stir Fry

Tuesday- Pan-Seared Tilapia with Sauteed Green Beans and Grape Tomatoes

Wednesday- Quinoa Avocado Salad

Thursay- Roasted Thin Rope Sausage with Vegetables –amazing!

Friday- Cauliflower, Spinach, & Chicken Gratin

Saturday- Caramelized Onion, Butternut Squash, & Savoy Medley

Sunday- left overs
1 Regina Red Wine Vinegar 12 fl. oz.   ———————————————— $1.59
1 Classico Signature Recipes Pasta Sauce, Roasted Garlic Alfredo 15 oz.——-$1.99
1 McCormick Parsley Flakes .25 oz. ————————————————–$1.99
1 Wegmans Basting Oil, with Garlic & Herbs 8 fl. oz.  ——————– $5.69
1 Wegmans Italian Classics Bread Crumbs, Seasoned 24 oz. ———– $1.79
1 Wegmans Pan Searing Flour 10 oz. ————————————- $1.99
1 Wegmans All Natural Cheese, Mozzarella ———————-$1.99
1 Wegmans Butter ———————————————$1.69
1 Wegmans Cottage Cheese, 1% Milkfat 16 oz.  —————–$1.79
1 Wegmans Finishing Butter, Lemon Dill 3.5 oz. —————–$2.49
2 Wegmans Eggs, Large 36 oz.  ———————————-$1.93
1 Wegmans Half and Half 16 fl. oz. —————————-$1.39
1 Wegmans Marathon Bread ————————————$4
2 Wegmans Frozen Brussels Sprouts 16 oz. ————–$1.99/pkg
4 Wegmans Frozen Chopped Spinach 10 oz. ————-$.89/pkg
2 Wegmans Frozen Green Beans, Cut 16 oz. ——————$0.89/pkg
1  Sesame Seeds,  8 oz.  ———————————————$3.99
1 Wegmans Stir Fry Sauce 12 fl. oz. ——————————-$2.99
1 Wegmans Boneless/Skinless Chicken Breasts Club Pack  —————$10
1  Organic Quinoa, 14 oz.  —————————————$4.29
1 Organic Valley Milk, 1% Organic 64 fl. oz. ———————$3.49
3 lb Bananas ——————————————-$.49/lb
1  Cauliflower —————————————–$2.99
1 Bulk Garlic 1 lb. ———————————-$3.69
3 lb Butternut Squash—————————-$1.29/lb
1  Red Sweet Peppers——————————$3.29
1 Hass Avocados 1 ea. Produce—————–2/$3.00
3 Large Fresh Limes 1 ea. Produce ————3/$1.99
3 Red Onions 1 lb. Produce ——————–$1.29/lb
1 Savoy Cabbage  Produce———————-$.59/lb
1 Wegmans Grape Tomatoes ——————–$2.50
3 Yams 1 lb. Produce —————————–$.99/lb
1 Wegmans Tilapia, Fillets, Club Pack 32 oz. Seafood——$8.98

I came out with a bill of 99.37, im sure it’s off by a little as some things had to be estimated, so don’t go trying to prove me wrong! Also, Wegmans has these recipe ideas called “Get Back on Track,” check it out.

Comments
  1. crystal says:

    Sausage & veggie recipe is amazing. I’ve told you that before. I can make a huge roasting pan of it and eat it all week…
    One other comment on the high price of organic foods…yes, they can be more expensive. But good food that really feeds you takes less to fill you up. And, you can pay the price at the grocery store now OR months and years down the road at the doctor’s office…and by that time it’s not just the price of the medical bills but of health you may or may not be able to get back. Just a thought :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s